Ořechy, plody, semena

Zdravé mlsání, kterému není co vytknout. Nejedna z nás nosí v kabelce jako KPZ právě mix ořechů, semínek a sušeného ovoce :) 

Říká se, že ořechy a semínka v sobě ukrývají celou sílu rostliny. Zřejmě to tak bude, protože jsou nabité nejen živinami, ale také vitalitou. Jsou zdrojem prospěšných tuků, kterým se určitě nevyhýbejte! Jen si dejte pozor na správné skladování, aby vám nezežlukly. 

Dobré je také ořechy a semena namáčet, tím v nich probudíte život :) rozjedou se klíčící procesy, zvýší se množství vitamínů, aktivují se enzymy a naše tělo tak umí lépe vstřebat vše dobré z nich. Nebo je nechte rovnou vyklíčit a dostanete do těla hotový zázrak živin a vitamínů, které posilují imunitu. 

Pokud se snažíte zařadit do svého jídelníčku více ořechů a semínek, doporučujeme zkusit je opražit. Při velmi mírném pražení se rozvoní, chutě se znásobí a jako bonus se zničí plísně nebo jiné mikroorganismy (pokud by tam byly :) ) Opražené ořechy a semena jsou také trvanlivější. Vyrobit si z nich můžete i ořechová másla nebo mléka. Přidat je můžete do pečení sladkých i slaných dobrot, do pečiva, do polévek, do pomazánek, smoothies nebo pesta. 

Některé plody u nás najdete v klasické sušené podobě, u jiných jsme zvolily lyofilizaci neboli sušení mrazem. Zjednodušeně jde o to, že se voda v ovoci zmrazí, stane se tak pevným skupenstvím a následné sušení ji změní na plynné. Takto se tedy z ovoce dostane pryč tou nejšetrnější formou. Ovoce si tak zachová nejen líbivou barvu, chuť a vůni, ale i strukturu a veškeré vitamíny a minerály.