První náznaky "semínkovny"

Již v názvu jsem dala "semínkovnu" do uvozovek a to z jednoho prostého důvodu. Zásobičky jsou malé, přesto věříme, že se bude dál rozvíjet. Proto píšeme i tento článek, protože doufáme, že se tak povědomí rozšíří a najde se více lidí, kteří si rádi vzájemně vypomůžou :-)

Touto cestou bychom i rády poděkovaly za iniciativu naší zákaznice Denči W., která jako první poskytla hned několik semínek :-)

Co to vlastně je semínkovna?

Zasaď - Sklízej - Sdílej

Iniciativa Semínkovna vznikla v ČR v roce 2015 na podporu svobodného sdílení osiva, semenaření a přírodního zahradničení. Vzorem jí byly francouzské Les Grainotheques a americké The Seedbanks.

Semínkovny mají různé podoby, jsou to skříňky, krabičky, košíčky, skleničky, apod. Jsou to místa, kde zahradníci a další nadšenci pro zahradničení v různých podobách, mohou mezi sebou bezplatně sdílet osivo ze svých zahrádek. A je jedno jestli je to zahrádka za domem, na balkoně či parapetu ;-)

Je důležité, aby osivo bylo pouze v "BIO" kvalitě, tedy nemořené a z chemicky neošetřovaných rostlin. Mělo by se jednat o domácí semínka, které jsou nabízené bezplatně v malých dávkách a pouze pro osobní spotřebu.

Více informací naleznete ZDE

Budeme rády, když bude zachována myšlenka vzájemného sdílení semínek, ale ne jen to :-) . Zde pod článkem nebo pod příspěvkem na Facebooku v komentářích, můžeme všichni sdílet své znalosti, rady a tipy na zahradničení :-)