Umeocet
Ač název netypický, věřte, že do klasické české kuchyně skvěle zapadne! A nejen do ní. Já jsem se s umeoctem seznámila díky makrobiotice a dnes už si bez něj nedovedu dochucení spousty jídel ani představit.
Umeocet vzniká tím, že se švestičky umeboshi naloží do sudů s mořskou solí a listy shiza. Takto se nechají minimálně jeden měsíc než začnou pouštět šťávu – umeocet. Jedná se tedy o velmi zdravý proces fermentace, který má pozitivní vliv na naši imunitu i trávící trakt.
Má krásnou červenou barvu, slano-kyselou chuť a ovocné aroma.
A kde všude můžeme tuto japonskou specialitu použít? Asi nejznámější je dochucení salátů či přímo jako součást dresingů. Ve studené kuchyni jej lze použít i na dochucení pomazánek, zejména těch luštěninových. Také k výrobě nálevu na pickles neboli kvašenou zeleninu. Na 5 dílů převařené a vychlazené vody pak přijde jeden díl umeoctu.
Své místo má umeocet ale i v teplé kuchyni. Tady jej můžete vyzkoušet všude tam, kde chcete využít benefitů jeho slano-kyselé chuti. Obsah soli v umeoctu je totiž cca 25% a je třeba s tím u vaření počítat. Dávkujte ho opravdu poskromnu :) Hodí se do čočky nakyselo, do kulajdy, do koprovky, do polévek nebo třeba do směsí dušené zeleniny s luštěninou. Pokrmy s ním ochucujte až po dovaření, abyste nezničili jeho benefity pro tělo.
Pokud potřebujete boost nebo jen chcete podpořit imunitu a odlehčit svému trávení, vyzkoušejte nápoj z umeoctu. Do 200ml vody vmíchejte 1 lžičku umeoctu. Ať už se tímto nápojem osvěžíte během parného letního dne, nebo hned po ránu, vaše tělo vám poděkuje.
A abychom byli trochu konkrétní, přidáváme i námi osvědčené recepty na zálivky s použitím umeoctu:
-
4 díly olivového oleje na 1 díl umeoctu
-
bílý jogurt, 2 lžíce rýžového sirupu, 1 lžíce umeoctu
Aneb v jednoduchosti je síla a všechny potřebné ingredience už je možné sehnat i bez zbytečných obalů :)
Umeocet tedy lze použít všude tam, kde i normální ocet. Oproti tomu normálnímu je ale zdravější pro tělo. Neobsahuje totiž kyselinu octovou, ale kyselinu citrónovou a další přírodní kyseliny, které tolik nedráždí náš organismus.
Na závěr tedy malé shrnutí :) umeocet není jen skvělé dochucovadlo, ale pomáhá i proti spoustě nešvarů a má tyto léčivé účinky:
-
Podporuje trávení, zlepšuje peristaltiku střev.
-
Podporuje správné fungování imunitního systému. Jedná se o fermentovanou potravinu, které podporují zdravý mikrobiom v našich střevech.
-
Pomáhá při žaludečních potížích. Umí si poradit s pálením žáhy, nechutenstvím nebo naopak ulevuje při přejedení.
-
Zatočí s únavou i vyčerpáním.
-
Podporuje acidobazickou rovnováhu v těle – i přes svou kyselou chuť je zásadotvorný a pomáhá tak odkyselení organismu.
-
Umí pomoci při léčbě vředů, zánětů či cizopasníků ve střevech.
-
Díky obsahu minerálů a soli pomáhá tělu v parných letních měsících tyto látky zpět doplnit. V horku pomáhá i při nevolnostech způsobených právě vysokými teplotami.
-
Pomáhá léčit nemoci jater. Játra, dle tradiční čínské medicíny, vyživuje.
Dokáže harmonizovat naše tělo, detoxikovat jej a podpořit v něm spoustu ozdravných procesů.
Prostě stojí za vyzkoušení :)
Zdroje fotografii: Žena.cz, joga dnes, vegmania.cz