Trápí vás nachlazení, rýma, chřipka a jiné podzimní onemocnění?

Vzhledem k tomu, že nám už s jistotou začal podzim, musíme se na něj připravit. V podzimním a zimním období nejčastěji trpíme na různá onemocnění od už tak protivné rýmy, přes nachlazení, chřipku a různá onemocnění dýchacích cest.

Dneska bych se chtěla věnovat právě tolik té otravné rýmě (vím, že to zmiňuji znovu a nemůžu slíbit, že to opět nezdůrazním jak otravná ta rýma je!), nachlazení a podobným onemocněním, ze kterých jsme naprosto vyřízení a jsme rádi, když se zvládneme natáhnout pro kapesník nebo ovladač od televize.

Jak už můžete vidět na našem webu...nebudu vám tady říkat, který prášek a na co je lepší si ho vzít (i když mám s tím bohatou zkušenost, protože bylo u mě zvykem už od malička čtvrtinu z roku promarodit). Snažíme se ve všech směrech zaměřit na přírodu. Fungovalo to tak již dříve mnoho let před námi a proto se vám pokusíme pomoci na jaké bylinky se můžete obrátit v případě vašeho zdraví.  

První věc po čem sáhneme, když na sobě začínáme pociťovat první příznaky, únavu, rýmu, zacpaný nos, bolest hlavy nebo pokašlávání...tak je čaj.

Čaj

Při nachlazení pomáhá močopudný čaj z květů lípy a květů černého bezu. Připravuje se formou nálevu a pijí se až 4 horké šálky čaje denně.

Také je účinný nálev ze stejného dílu květu divizny a slézu. Připravuje se formou nálevu. Komu vadí drobné chloupky z divizny, je možné si čas přecedit přes pratelný filtr od zn. Casa organica. Čaj se pije teplý, slazený medem.

Pokud vás zastihnou teploty, pro pořádné vypocení a sražení teploty vám pomůže čaj ze 3 dílů květu tužebníku, 3 dílů květu lípy, 3 dílů květu černého bezu a 1 díl heřmánku. Opět pijeme formou nálevu, ideálně 3 až 4 šálky denně.

Při nachlazení je vhodné zároveň také organismus dezinfikovat. K tomu vám skvěle poslouží čaj z mateří doušky, výhradně formou nálevu 3 až 4 šálky teplého čaje denně s medem.

Pro posílení organismus jsou výborné šípky, proto se doporučuje přes den popíjet čaj z drcených nebo celých šípků. Přes noc šípky naložte ve studené vodě, ráno krátce povařte a poté pod pokličkou nechte 20 minut vyluhovat.

Na uklidnění kašle a na teplotu při nachlazení je také vhodné pít teplý čaj ze šanty kočičí.

Tinktury

K posílení imunity se užívá tinktura z echinacey každé 4 hodiny 1 kávová lžička. 

PREVENCE

Proti nachlazení slouží směs ze stejných dílů květu divizny, plicníku, jitrocele, lípy, kopřivy a květu černého bezu. Připravuje se jako nálev. Pije se horký, až 0,75 litru denně.

Proti nachlazení a obecně pro posílení imunity slouží všechny výrobky z plodu rakytníku.

Při rýmě je účinné čištění nosu takovým způsobem, že do injekční stříkačky natáhnete 1-2 ml vlažné, mírně osolené vody, do které kápnete 1-2 kapky tinktury z medvědího česneku. Dezinfikuje to rychle a zbavíte se rýmy :) .

Jako podpora imunitního systému také slouží šťáva z černého bezu, kterou si můžete ještě před zahájením "rýmové sezóny" udělat doma :)

 

Lipový květ

Lipový květ má potopudné a močopudné účinky, je uklidňující a tlumí kašel, také podporuje tvorbu žluči a má zahřívací účinek. Používá se na čaje, koupele, vyrábějí se z něj medové bonbony, přidává se do medu, nebo z něj můžeme vyrobit lipovou limonádu.

květy lípy

Květy z bezu

Jsou to vitamíny skupiny B, vitamín C a A, flavonoidy, rutin, třísloviny, organické kyseliny, cukry a minerály. Díky obsahu rutinu mají květy bezu zpevňovací účinek na cévní stěny, a tak se hojně využívá při křečových žilách a hemoroidech. Dále mají účinek potopudný a močopudný a zároveň ochlazuje – to je výhodné při horečce. Dále působí příznivě při revmatických potížích.

květy-bezu-t-750x400

Květy divizny

Divizna má více využití. Odvar z květů proti chřipce můžeme použít k inhalaci při onemocnění horních cest dýchacích nebo jako čaj proti nachlazení a horečkám. Odvar podporuje pocení a pomáhá v léčbě kašle a zánětu hrdla.

divizna-750x400

Mateřídouška

Tato bylinka obsahuje silice (cymol, thymol, karvakrol, linalol, borneol), třísloviny, hořčiny, flavony a saponiny. Díky tomu má především antiseptické a desinfekční účinky, a to při vnitřním i vnějším použití. Lze z ní uvařit čaj proti kašli a rýmě i nachlazení. A také je možné je použít na obklady, výplachy či kloktadlo, a to vše na různé záněty a nehojící se rány. Rovněž se z ní vyrábí éterický olej vhodný pro aromaterapii – především na uklidnění a na zlepšení spánku.

mateřídouška-uzkolistá-750x400

Šípky

Šípky jsou plné vitamínu C, B, A, K, P, lykopenu, minerálních látek, tříslovin, dále obsahuje například kyselinu jablečnou a citronovou, pektin, flavonoidy. Proto se využívá právě při nachlazení, kašli, horečce, bolesti v krku, zánětu močových cest, křečových žílách apod.

sipky-750x400

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroje informací: 1500 moderních bylinářských receptů;Martin Gato;2018          www.sazenicka.cz