Síla šungitu

Už jste o něm slyšeli? Tento kámen má přímo zázračnou sílu očistit naši vodu. Je dalším důkazem toho, že příroda je všemocná a na každý nešvar v ní nalezneme lék :) 

Mně o tomto kameni řekl před léty známý, zbavil se díky němu bolestí hlavy a to mě velmi zaujalo. Poté, co jsem si o šungitu vyhledala více informací, věděla jsem, že tohle nutně potřebujeme/ chceme doma. Od té doby jej používáme k čištění kohoutkové vody, kterou tak všichni rádi pijeme. Tím ale jeho možnosti využití teprve začínají :) lze ním čistit vodu i ve studních nebo třeba v bazénech! 

Pojďme si to shrnout :)

Šungit je 2 miliardy let stará uhlíková hornina, která se nachází pouze na severozápadě Ruska. Je schopen čistit vodu od všech organických příměsí a to i ropných produktů a sloučenin obsahujících chlor, dusičnany a amoniak. Poradí si s kovy i nekovy, s bakteriemi, mikroorganismy a spoustou dalších příměsí, které ve vodě nechceme :) Vodu zbaví zákalu, vyrovná její pH a navíc nám ji obohatí o minerály a stopové prvky. 

Působí blahodárně na trávící ústrojí, posiluje imunitu a pomáhá předcházet již zmiňovaným bolestem hlavy. Dokáže pomoci s nachlazením a celkově s problémy dýchacích cest. Také uleví při bolestech svalů a kloubů. 

Šungitová voda může prospět i vašim rostlinám a květinám na zahrádce :) tulipány a růže po ní doslova rozkvetou! 

Při výběru šungitu si, podobně jako u všeho, musíme dát pozor na jeho kvalitu. Člověk je tvor vynalézavý a rád něco "ošulí". Proto vybírejte takový, který má certifikaci - ta dokládá jeho chemické složení. A takový máme v našem obchodě :) 

A jak postupovat poté, co si ho donesete domů?

Nejdříve jej pořádně omyjte a zbavte prachu. Poté vložte do džbánu a zalijte vodou. Na tři litry vody budete potřebovat cca 300g šungitu. Do půl hodiny se voda začne zbavovat nežádoucích látek, ale proces celkově trvá jeden den. Vodu poté přelijte do jiné nádoby a vypijte:) Přičemž v té původní ponechejte asi cca půl litru původní se zbytky znečištění a šungitové drti. Tu pak opět propláchněte a znovu použijte. Tato jedna dávka šungitu vám vydrží asi na půl roku užívání, pak jej vyměňte za nový. 

A co s tím použitým? je to kámen, takže vlastně cokoli:) klidně jej dejte do hlíny, k rostlinám nebo přisypte na kamennou cestičku :) 

S čištěním vody ve studni pomocí šungitu to taky není žádná věda. Jen je třeba si pamatovat, že šungit nesmí ležet na dně studny, ale musí viset ve vodě. Samozřejmě spotřeba je zde už o drobátko vyšší - cca 10 - 20kg. Za nás ale rozhodně lepší varianta než chemie. 

Často se nás v obchodě ptáte, jaký je rozdíl mezi použitím filtrace a šungitu. Při tomto čištění jde o tzv. proces adsorbce - čili přilnavosti chemických látek na povrch částic. Jednoduše řečeno, čistíme ve vodě jen "bekanice" a to dobré, jako minerální látky a stopové prvky, nám v ní zůstává. 

Tak co, vyzkoušíte ho také?