Kopřiva aneb jak ji využít v domácnosti

Domnívám se, že kopřiva patří mezi rostliny, které není třeba více přibližovat. Asi každý z nás se někdy v životě nechtít opálit. Vzpomínám, když jsem byla malá, jak mě babička uklidňovala, že aspoň budu zdravá a než se vdám, bude to zahojené a měla pravdu.

Přesto kdo jednou přijde do styku s kopřivou, nezapomene na ni. Jako nějaká injekční jehla vstříkne pod kůži koktejl z histaminu, serotoninu a kyseliny mravenčí, což způsobuje svědění, začervenání a tvorbu pupínků až po bolest.

Kopřivy najdete na slunných až stinných, dusíkatých půdách, v lužních lesích, na polních mezích, v zahradách a parcích, na zaplavených místech a na rumištích.

Sklízet kopřivy je možné od jara až do podzimu. Plody je dobré sbírat spíše až v pozdním podzimu, dokud ještě nejsou zbarvené hnědě, a šetrně je sušíme na stinném a vzdušném místě.

Všelék lidového léčitelství

Z kopřivy lze využít všechno, nejen v léčitelství, ale i ve zdravé kuchyni, v přírodních zahradách, v dřívějších dobách se dokonce vlákna z kopřiv používala na lana a na látky.

Její první rostlinky na jaře mají největší účinky. Zmírňuje zánětlivé reakce při ekzému a kožních vyrážkách a je úžasným lidovým prostředkem proti revma. Kopřiva je účinná při vylučování nadbytku tekutiny z organismu a zklidňuje infekce močových cest. Při vnitřním užívání mají lístky kopřivy stahující účinek a pomáhají zatavit krev při krvácení z nosu. Kopřiva také odstraňuje únavu, má vysoký obsah železa.

Kořeny pomáhají při obtížích močových cest a prostaty, splaskávají prostatu a snižují tlak na močovod, zvyšují tok moči a zvětšují intervaly mezi vyprazdňováním močového měchýře.

Listy vykazují odvodňující a protizánětlivé účinky a doporučují se k proplachovací terapii při zánětech močových cest, k prevenci tvorby ledvinového písku a při revmatických potížích.

Trojhranné oříšky a mladé špičky výhonů jsou považovány nejen ve fázi rekonvalescence po delších nemocech, ale zcela obecně za vitalizující, jsou nezbytné pro detoxikační kúry a posilují imunitní systém.

Plody kopřivy

Jejich hodnota spočívá v rostlinných olejích, vitaminu E a fytosterolech a také množství minerálních látek. Přisuzuje se jim schopnost zvyšovat potenci a produkci semene u mužů. Plody jsou obecně považovány za posilující prostředek a doporučují se při skleslosti a poklesu výkonnosti. Olej obsažený v semenech se obtížně lisuje, ale plody lze dobře rozmělnit v oleji. Dostaneme tmavozelenou hořce ořechovou pastu, kterou můžeme konzumovat přímo nebo například v dresinku na salát, k ochucení zeleniny nebo k ozdobení bramboračky.

Kopřivový čaj

Ovlivňuje pokles hladiny cukru v krvi. Celkově snižuje objem škodlivých látek v moči, které mohou způsobovat infekce. Právě proto je kopřivový čaj důležitý při onemocnění močového měchýře. Je také doporučován jako součást půstu a redukčních diet. Čistí krev. Jeho pravidelné užívání mírní záněty kloubů a revmatická onemocnění provázaná postižením chrupavky. Při dlouhodobém pití kopřivového čaje mějte ale na paměti, že odvádí z těla vápník. Proto si zajistěte zvýšenou konzumaci vápníku.

Kopřiva neprospívá zdraví pouze pitím čaje, je vhodné ji zařadit také do jídelníčku. Lze z ní připravit kopřivový špenát nebo nádivku, ale obohatit jimi lze i zeleninové saláty, polévky a další pokrmy.

Výborné účinky má kopřiva také na vlasy. Posiluje je a pomáhá v boji proti lupům. Křemík obsažený v kopřivě je prvkem krásy. Ovlivňuje růst vlasů, nehtů, zubů a krásnou pokožku. Není nic lepšího, než tento prvek podat tělu vnitřně, žádné krémy se tomu nemohou vyrovnat.

TIPY:

Jarní pomazánka

Očištěnou zeleninu nastrouháme na jemné nudličky. Sójové mléko nalijeme do úzké nádoby, ve které můžeme tyčovým mixérem "šlehat". Začneme šlehat sójové mléko za stálého mírného přilévání olivového oleje, až bude směs hustá jako majonéza. Přidáme dle chuti česnek. Je možné přidat i nadrobno pokrájenou mladou kopřivu. Smícháme s nastrouhanou zeleninu a dochutíme citronovou šťávou a případně solí.

Jarní kopřivový špenát

Natrháme mladé kopřivy a opláchneme je. Dáme vařit vodu, a když začne vřít, spaříme kopřivy (výluh můžeme klidně pít, krásně pročistí organismus). Ke spařeným kopřivám přidáme sůl a česnek, vejde, smetanu a rozmixujeme. Můžeme zahustit i trochou jíšky nebo strouhankou. Poté krátce povaříme, aby špenát zhoustl a  vejce se zavařilo, ale ne příliš dlouho, abychom neztratily léčivé látky jarních kopřiv.

Likér na podporu látkové výměny

Potřebujete 2 lžíce benediktu, 2 lžíce pampeliškových listů, 2 lžíce kopřivy, 1/2 litru slivovice nebo jiného čistého destilátu. Ingredience smícháte a vše pak zalijete slivovicí. Necháte 14 dní na teplém místě louhovat, denně protřepáváte, aby se uvolnily léčivé látky. Po uplynutí této doby přecedíte, nalijete do sklenice a užíváte po dobu 4 týdnů 3x denně 1 čajovou lžičku před jídlem.

Kopřivová maska proti lupům

Potřebujete: nasekané kopřivy, odvar z kopřiv, 2 lžíce plnotučného tvarohu

Postup: kopřiva je skvělým pomocníkem z přírody proti suché kůži na hlavě. Stačí si připravit velmi silný odvar z kopřiv, nechat je vyluhovat, a to klidně i po dobu několika hodin. Tekutina je třeba scedit a vyluhované bylinky odložte stranou. Po každém mytí pak vlasy odvarem opláchněte, klidně i vícekrát po sobě. Masku pak připravíte, když vyluhované kopřivy nasekáte nadrobno a smícháte je s plnotučným tvarohem. Tato směs se nanese ke kořínkům vlasů a nechá se působit do doby zaschnutí. Pak masku spláchněte z kopřiv.

 

nettle-2564588_640

 

 

 

 

 

 

 

Zdroje: Mocné bylinky-Osvědčené rady pro zdraví a půvab s pomocí přírody, rok 2020; Léčivé byliny: Příroda uzdravuje, rok 2019

Zpět do obchodu