Když se potkají dvě sociálky aneb jak to všechno začalo?

S Gabčou se známe už pár let ze zaměstnání. Obě jsme pracovaly jako sociální pracovnice v terénu. Naším cílem bylo pomoci rodinám a dětem v těžké životní situaci. Protože se ale jedná o náročnou práci, po čase jsme každá měly pocity vyhoření, přesto v nás zůstala snaha pomáhat.

Gabča už před několika lety změnila svůj postoj k životu a stejně tak i její manžel. Uzavřeli kapitolu bouřlivého života, založili rodinu, zrecyklovali starý dům a snaží se žít svobodně, ale odpovědně zároveň. S tím postupně rostla její vášeň pro ekologii, zdravé stravování a sen jednou si otevřít bezobalový obchod nebo možná bistro či kavárnu :-). A kdo ví, co všechno ještě :) 

U mě je cesta delší a dovolím si říci, že na sobě pořád pracuji a snažím se vychytávat mouchy. Naštěstí mám vedle sebe kamarádku, která mi dává rady a pomáhá mi se v tom zlepšovat:-) Na tuto cestu mě přivedlo mé zdraví a zdravotní problémy, se kterými bojuji celý život. Před pár roky jsem začala čím dál více hledat pomoc v přírodě. Léky nahrazovat bylinkami, a některé produkty nahrazovat vlastními vyrobenými z bylin (mastičky, ústní vodu apod.). Tím u mne stoupl zájem se více zabývat i kouzlem přírody, která je ale v posledních letech devastována.

Gabča se vydala svému snu vstříc jako první. Střádala informace od širokého okolí a zjišťovala, zda i v Bystřici se lidé zajímají o okolí, ve kterém žijí. Byla velmi mile překvapená, jak v Bystřici stoupá zájem být součástí něčeho užitečného a potřebného. Tak začala střádat plány, co vše obnáší otevřít bezobalový obchod. Já jsem tou dobou byla méně odvážná a spustila jsem s manželem e-shop zaměřený na přírodní produkty. Už v tuto dobu jsme si s Gabčou sdílely své pocity a vzájemně se podporovaly.

Myšlenka, že spojíme své síly vznikla v jeden večer, jak jinak než u kávy :-) A tak jsme od října 2020 plánovaly už společně. Za těch pár měsíců jsme se utvrdily, že jsme naladěné na stejnou vlnu. Někdy je až neskutečné, jak se doplňujeme s nápady, vizemi i celkovým pojetím obchůdku. Jako manželé po mnoha letech za sebe dokončujeme věty :) 

Prostory obchodu jsme svépomocí a za pomoci manželů a blízkých přátel přetvořili k obrazu svému. Šikovní manželé nám vytvořili regály z použitých palet. Musím říct, že jsem na nás pyšná, jak jsme to zvládli, přestože to stálo mnoho sil a přitom můžu hrdě říci, že jsme spotřebovávali nevyužitý materiál a nemuseli tak kupovat nový. To samé se týká i dalšího vybavení obchůdku, vše máme z druhé ruky, všemu dáváme druhou šanci k upotřebení. 

Začátky podnikání byly takový trochu punk a vlastně doteď jsou :) Ale nás to takto baví. Začínaly jsme se základním zbožím od páru dodavatelů a postupně rozšiřovaly sortiment až podle dalších tržeb. Neměly jsme finance na nákup všeho hned, to ani zdaleka, ale přesto jsme našemu snu věřily. A o tom to také je, nechat se vést tím, čemu věříme. Jakou jsme měly radost, když jsme vydělaly dost na nákup koření :) stály jsme nad těmi pytlíky dojaté a šťastné :) A takových radostí nás čeká ještě spousta, ještě zdaleka nemáme všechno, co bychom chtěly v obchůdku nabízet. Vážíme si toho, že můžeme postupně obchůdek posouvat dál díky vám, našim zákazníkům, děkujeme!!!! 

Na co obal? vznikl náhodným povídáním u kávy, ale věříme, že vše má svůj důvod. Pořád v nás zůstávají sociální pracovnice, které chtějí pomáhat, jen se mění naše cílová skupina. Přejeme si, aby se Na co obal? stal místem určený nejen pro nákup nezbytných surovin, ale také místem setkávání dobrých lidí, kteří mají podobné smýšlení a pomohou si tak předávat své vědomosti a rady. :-)

Pavča a Gabča