Jarní očista aneb detox

Jaro symbolizuje nový začátek, vše znovu ožívá a probouzí se ze zimního spánku. Po období útlumu a odpočinku se těšíme na nové příležitosti, zážitky a začátky. Nastupující energie jara se projevuje v přírodě jako rychlý růst a vývoj, přibývání slunečního svitu, pučení semen a výhonků. Také náš organismus reaguje na tuto změnu – potřebujeme načerpat nové síly a zbavit se zimní únavy. Jaro nám doslova vlévá sílu do žil, tak jako nalévá pupeny na rostlinách.

Jarní chlad je zrádný, proto byste neměli zapomínat na vrstvu teplého oblečení. Na rozdíl od prvních nesmělých chladných dnů, které přicházejí po létě, je na jaře půda ještě velmi studená a spolu s ní i energie země. Citliví jedinci, jejichž emocionální hladina je nevyrovnaná, mohou zažívat obtíže, jako třeba stres, nervozitu, melancholii. Tyto emoce však není dobré si udržovat, jelikož poškozují energii jater: nejsilnějšího orgánu

Právě toto období je proto nejlepší k jejich detoxikaci. Pokud jsou játra přetížená, může se projevit například bolestmi hlavy, problémy s očima, hučením či pískotem v uších, bolestmi pod žebry, nervozitou, agresí a nadměrnou únavou, kožními potížemi (zejména ekzémy). Na jaře byste také měli změnit jídelníček. Svou pozornost byste měli stočit ke všemu, co je zelené a kyselé. Kyselá chuť prospívá trávicímu systému a podle tradiční čínské medicíny navíc podporuje energii jater.

Vsaďte na petržel, pažitku, pórek, kopřivy, sedmikrásky, pampelišky, medvědí česnek, chřest, růžičkovou kapustu. K pokrmům si dopřávejte malou porci klíčků nebo výhonků, kvašenou zeleninu a přílohy z podušené nebo na páře připravené zeleniny (lilek, pórek, špenát). Z obilovin jsou vhodné žito, oves, ječmen, kuskus nebo bulgur.

S přicházejícím jarem se také naskýtá možnost jarní očisty neboli detoxu, která by měla být každoroční záležitostí. Během detoxikace se tělo zbavuje škodlivých látek, které se v těle usadily a mohou tak poškodit zdraví. Právě po zimě, kdy je člověk méně aktivní a nejsou příliš dostupné kvalitní potraviny, které nám jinak pomáhají tělo zbavovat škodlivin, je očista organismu na místě. Právě díky detoxu se tělo bude cítit plné energie, pomůže nám se zbavit únavy a zároveň posílí náš imunitní systém.

Nejdůležitějšími a nejaktivnějšími orgány v období jara jsou játra a žlučník. Nedostatek energie v játrech se může projevit jako typická jarní únava. Pomáhá jejich posilování vhodnou dietou – proto je nezatěžujeme nevhodnými potravinami, jako je nadbytek mléčných výrobků, tučných a smažených jídel, alkoholu, rafinovaného cukru a sladkostí či kávou s mlékem.

Je skvělé jíst lehkou a nezatěžující stravu a obohatit jídelníček o vše čerstvé a zelené. Jezte čerstvou zeleninu, využijte klíčků a zařaďte do pokrmů petržel, pažitku, sedmikrásky. Doporučujeme dbát na pitný režim během celého dne – ideální jsou bylinné čaje s vysokým obsahem hořčin. O klíčení se více můžete dozvědět v našem předchozím článku Klíčení je radost.

TIPY na detoxikační smoothie 

1. Kapustové s mangem a celerem

Potřebujete: 1 a 1/4 hrnku nasekaných kapustových listů, 1 a 1/4 hrnku kousků manga, 2 stonky řapíkatého celeru, hrnek čerstvé šťávy z mandarinek nebo             z pomerančů, 1/4 hrnku nasekané petrželky, 1/4 hrnku nasekané máty.

Všechny ingredience dejte do mixéru a rozmixujte na vysoké otáčky do hladké směsi.

2. Avokádovo-hruškové se špenátem

Potřebujete: 1/2 hrušky, 1/4 avokáda, hrnek špenátu, 1/4 hrnku kokosové vody, hrnek mandlového mléka, lžičku chia semínek, lžíci proteinového prášku, vodu podle potřeby.

Všechny ingredience dejte do mixéru a rozmixujte na vysoké otáčky do hladké směsi.

3. Jablečno-bobulové s mátou

Potřebujete: 1/2 jablka, 2 PL konopných semínek, 8 lístků máty, 4 listy ledového salátu, 1/4 hrnku bobulovítého ovoce - ostružiny, maliny, borůvky a podobně (může být i mix), 250ml vody

Ovoce, zeleninu a bylinky dejte do mixéru. Přidejte semínka a zalijte vodou. Vše důkladně rozmixujte.

Jak tedy správě a účinně provádět detox?

Na začátek je důležité říci, že nevhodně zvolený detox nám může také uškodit. Přehnanou detoxikací totiž můžeme uškodit naší střevní mikroflóře a ještě více se vyčerpat a oslabit imunitu. Jak možná víte, právě v našich střevech se se tvoří její značná část. Desítky článků a návodů také upomíná péči o játra, která jsou při detoxikaci mnohem více zatížena procházejícími toxinytěžkými kovy a jinými odpadními látkami. Na detox je tedy vhodné se připravit komplexně.

Každá akce ty měla být založena na správně vypracovaném plánu. To platí i pro detoxikaci. Než se do ní pustíte, stanovte si, že zvýšíte svoje pohybové aktivity a budete je dodržovat. Detoxikace totiž nikdy nezačíná na gauči u televize a nebo u počítače. Co je cílem? Tělo potřebujeme pořádně nastartovat, rozproudit lymfatický systém, nechat metabolismus správně pracovatzvýšit okysličenízlepšit proudění krve. A není to jen o tomhle. Aktivní pohyb přináší správnou peristaltiku střev.
Dalším úkolem je nastavit dostatečný pitný režim. Nemyslíme tím více kávy a sladkých nápojů, ale poctivou, čistou vodu. A není potřeba kupovat si kupovat kartony pitné vody. Klidně si pořiďte nádobu s filtrační patronou s aktivním uhlím a vodu pravidelné filtrujte. Uvidíte že vám bude i více chutnat. Během dne je pro odpovídající proces detoxikace třeba vypít minimálně 2 litry, v nejlepším případě 2,5 litru, maximálně tři. Ještě vyšší příjem tekutin může způsobit vyplavování důležitých minerálních látek - pozor na to.
Pravidelnost musí být dodržena i co se jídla týká. Dnešní blahobyt tomu paradoxně moc nepřispívá. Často se po celý den něčím “krmíme” a střeva nemají vůbec šanci odpočinout si a vyčistit se. To je velký problém pro správné detoxikační procesy. Všimněte si, že většina opravdu vzdělaných a odborných výživových poradců doporučuje jíst 3x denně. Tedy snídat, obědvat a večeřet (hodnotné, výživné potraviny a superpotraviny - především hodně zeleninyluštěniny  a naopak vyřadit tučné mléčné výrobky, polotovary, sladkosti a alkohol). Mezi jídly se vždy nechte poctivě vytrávit. To všechno jsou základy, na které je potřeba myslet. 

Správně řízená detoxikace, to je postupná a jemná očista od toxinů a dalších odpadních látek, které potřebujeme z těla vyloučit. Stejně tak důležitá je podpora všech důležitých orgánů. Při tomto procesu má být docíleno kompletní harmonizace. Nebojte, nebudeme zacházet do nějaké spirituality. Ani pojem “jarní únava” není úplně správný. Jde spíše o to, že v zimě, kdy máme méně pohybu, přicházíme o část naší kondice a tělo je celkově více utlumené. Proto se se začátkem jara, kdy začínáme vyrážet opět více ven, pohybujeme se ať už procházkami, jízdou na kole nebo prací na zahradě, můžeme cítit více unavení. Snížená bývá taktéž naše imunita z důsledku střídání teplot, typicky chození z tepla do zimy a opačně. Toxiny v našem organismu nemohou za tento celkový stav, jak se nám některé články snaží namluvit. Pod jarní detoxikací je nejlepší představit si celkové naladění těla po zimním útlumu, kdy je vyplavení toxinů díky správně nastavenému dennímu režimu a doplňkům stravy jen jednou částí. Nezapomínejme však, že důležitou stejně tak, jako jsou ostatní části - bez jedné by druhá nefungovala. 

 

Budeme rádi, pokud nám do příspěvku v naší skupince můžete dát vědět, zda si procházíte každoročně jarní očistou nebo Vás to láká vyzkoušet, pokud ne, tak, co Vám v tom brání? Budeme rády za každou zpětnou vazbu :-)

 

 

 

 

 

 

Zdroje: internetový článek; Mocné bylinky- osvědčené rady pro zdraví a půvab s pomocí přírody, rok vydání 2020