Jakou bylinu zvolit pro zahnání kašle?

V posledním článku jsme se zabývali nachlazením a počínající chřipkou. S tím úzce souvisí kašel, který doprovází mnoho nemocí. Je to mnohdy nepříjemná záležitost, která nás budí v noci. Dnes si řekneme, jaké typy kašle máme a po které bylince je vhodné šáhnout ;-)

Kašel jako obranný reflex

Kašel je především obranný reflex, sloužící k udržování průchodnosti dýchacích cest. Vzniká podrážděním citlivých oblastí hrtanu, průdušnice, velkých průdušek a pohrudnice. Ačkoliv se jedná o obranný reflex, dlouhodobý kašel poškozuje epitel dýchacích cest, narušuje spánek a zhoršuje kvalitu života.

Jak dělíme kašel?

Kašel lze rozdělit dle délky trvání:

 • kašel akutní, který přetrvává 2 až 3 týdny
 • kašel chronický, který trvá nejméně 3 měsíce a často se opakuje

nebo podle typu:

 • kašel suchý
 • kašel dráždivý
 • kašel vlhký

Suchý a dráždivý kašel

Na tento typ kašle je vhodné použít bylinky, které budou mít tlumící účinky, aby bylo možné se v noci vyspat, jelikož tělo v době nemoci obzvláště potřebuje spánek a odpočinek. 

Suchý kašel má mnoho příčin. Může být vyvolán působením alergenů, chemickými faktory či jinými faktory zevního prostředí včetně cigaretového kouře, prachu nebo extrémně suchého vzduchu, jaký je v klimatizovaných prostorách. Suchý kašel může být také jedním z prvních příznaků počínajícího nachlazení.

Vlhký kašel

Vlhký kašel se objevuje, kromě jiného u akutního zánětu průdušek a u zápalu plic. Při vlhkém kašli se vykašlává hlen, ten může mít různou barvu a konzistenci od bílé až po zelenavou.

Pokud tento kašel přetrvává delší dobu, včetně zabarveného hlenu a přidává se bolest na hrudi, doporučuje se již navštívit lékaře.

Nyní máme trochu představu, jaké typy kašle máme, určitě jste i nějaký z nich měli i Vy... no a teď je čas se seznámit s možnostmi, které nám pomohou takový kašel zahnat. Nejdříve však musím připomenout, že každý z nás jsme jedineční a to co pomůže jednomu, nemusí už pomoci druhému. Přestože věřím na sílu přírody a její blahodárné účinky pro tělo i duši, jsou situace, kdy je třeba upřednostnit návštěvu lékaře.... ;)

Na suchý kašel

 • a dezinfekci plic je vhodné použít čaj ze 3 dílů mateřídoušky nebo tymiánu, 2 dílů plicníku a 1 dílu květů slezu. Lžíce směsi se vloží do hrnce se 3-4 dl vody, přivede se do varu a 10 minut se vyluhuje. Pije se teplý a slazený medem.
 • také pomáhá nálev z divizny, jedna polévková lžíce 2,5 dl. Připravuje se formou nálevu. Čaj je nutné před pitím přefiltrovat přes pláténko nebo filtrační papír. Pijí se 2 šálky denně.
 • Při dlouhodobém suchém kašli pomáhá odvar ze 3 dílů přesličky, 1 dílu listu jitrocele kopinatého a 1 dílu kořene prvosenky nebo fialky. Směs se vaří na mírném ohni 5 minut, 20 minut se luhuje. Pijí se 3 šálky denně.

Při úporném kašli

 • popíjejte horký čaj ze 2 dílů lipového květu, 2 dílů květu bezu černého, 1 dílu drceného fenyklu, 1 dílu violky trojbarevné a 1 dílu violky vonné. Užívá se formou nálevu, pijí se 3 horké šálky denně.
 • a zánětu mandlí je vhodné pít čaj ze stejných dílů plicníku, podbělu, mateřídoušky a přesličky. Připravuje se dlouho luhovaný nálev a pijí se 3-4 šálky denně.
 • s chrapotem, popíjejte čaj ze 2 dílů listu podbělu, 1 dílu řepíku a 1 dílu květu slézu. Užívá se nálev i krátce vařený odvar. Pije se teplý a oslazený medem.
 • a dráždivém kašli popíjejte čaj ze 3 dílů černého bezu, 1 dílu popence a 1 dílu řepíku. Užívá se nálev.

Na vykašlávání

 • a rozpouštění hlenů pijte čaj z květů prvosenky a listu jitrocele kopinatého. Čaj se připravuje formou nálevu a popíjí se teplý.
 • hlenů se pije krátce vařený odvar z drceného kořene lékořice, polévková lžíce kořene na 3dl vody. Denně se pije 7-9dl čaje.
 • a tlumení kašle je vhodný čaj ze 2 dílů květu prvosenky, 2 dílů natě truskavce, 1 dílu jitrocele a 1 dílu listu podbělu. Připravuje se jako odvar. Pijí se 3 šálky denně.

Při zánětu průdušek a kašli popíjejte směs dobromysli a plicníku, teplý nálev slazený medem.

Při dusivém kašli smíchejte 3 díly yzopu, 2 díly květu slézu, 2 díly máty peprné, 1 díl divizny a 1 díl listu šalvěje. Pije se teplý, krátce vařený odvar.

Dětský kašel je možno léčit drceným semenem fenyklu nebo anýzu, dobromyslí a listem jitrocele kopinatého.

Na kašel je také možné užívat nejen čaje, ale také tinktury a sirupy. Já osobně upřednostňuji čaj, který i tělo zahřeje a má také blahodárné účinky na vylučovací soustavu.

Sirupy

 • na kašel zabírá sirup z 1 hrsti listů jitrocele kopinatého, 0,5 hrsti listů podbělu a 0,5 hrsti zdrhnuté natě pelyňku. Směs se 5 minut vaří na mírném ohni v 0,5 litru vody. Pak se přecedí a vmíchají se asi 2 dl medu. Roztok se pak na mírném ohni vaří tak dlouho, dokud nezíská konzistenci sirupu. Ten se užívá teplý po lžičkách během celého dne.
 • Proti kašli na odhlenění se používá jitrocelový sirup, který je zvlášť vhodný pro děti. Dávkování je 3-4 polévkové lžíce denně.

Dále také na kašel pomáhá 3x denně užívat lžičku čerstvé šťávy z cibule nebo strouhaný křen smíchaný s medem několik lžiček denně. 

Při úporném a dlouhotrvajícím kašli pomáhá mazání hrudi speciálními prsními balzámy s obsahem silic z eukalyptu, jehličnatých stromů, máty, skořice, kafru a dalších ingrediencí.

 

 

Doufám, že Vám informace poslouží a v případě dotazů, se neváhejte na nás obrátit...když víme, rádi poradíme :)

 

 

 

 

 

Zdroje informací: 1500 moderních bylinářských receptů, nakladatelství Agentura Rubico, s.r.o., r vydání .2018