Chia semínka - lék na všechno

Už staří Aztékové a Mayové si je chválili pro jejich schopnost poskytovat dlouhodobou energii. A proč jsou Chia semínka tak ceněna? Především je to pro jejich vysoký obsah antioxidantů, které v těle bojují proti volným radikálům, které jinak dokážou celkem vážně poškozovat zdravé buňky a způsobují jejich nadměrné stárnutí a vážná onemocnění, jakými je například rakovina. Chia semínka obsahují velmi slušnou porci bílkovin a esenciálních aminokyselin, ze kterých tak tělo může čerpat energii. Jsou také ceněna jako přírodní zdroj železa, zinku, vápníku, hořčíku, vlákniny a dokážou absorbovat velké množství vody. Vytvářejí jemný a lehce stravitelný gel, který zabraňuje rychlému trávení potravy žaludečními enzymy. Tím hydratují tělo a oddalují pocit hladu.
 
Tento druh šalvěje byl pro svět objeven teprve před několika desítkami let při pátrání po důvodu neuvěřitelných výkonů, tzv. chia běžců. Tato semínka pomáhala mexickým Indiánům přežít ve velmi drsných podmínkách, a proto se těšila značné oblibě. 
V současné době popularita chia semínek prudce stoupá. Stávají se oblíbenou součástí stravy nejen sportovců, ale i běžných lidí. Chia semínka mohou totiž sehrát zásadní roli při ztrátě energie a fyzické aktivity, dokážou tedy výrazně zpomalit projevy stárnutí. Tato semínka obsahují 9x více omega-3 mastných kyselin než má sója a ostatní semínka. Jsou tedy mnohem lepší prevencí kardiovaskulárních onemocnění. Pravidelným užíváním chia semínek předejdete celé řadě onemocnění. Jsou považovány za lék na všechno a pomáhají detoxikaci organismu.
 
Chia semínka mohou být součástí jakéhokoliv nápoje, studeného i teplého jídla. Nasypat je můžete do jogurtu, džemu, do džusu, přímíchat do salátu, müsli či kuskusu, dají se použít i v teplé kuchyni k zahušťování omáček či jako přísada při pečení domácího chleba. Oblíbený je nápoj zvaný Agua fresca de chia, kdy semínka se smíchají s vodou, citronovou šťávou a cukrem. Semínka na sebe dokážou navázat velké množství vody a až 12x zvětší svůj objem. Vytvoří se z nich lehce stravitelný gel, který v těle významně snižuje hladinu krevního cukru. To má neuvěřitelný efekt při trávení. Sníte toho mnohem méně a zároveň chia gel zpomalí trávení a přeměnu sacharidu na jednoduché cukry. Díky tomu se energie ze stravy uvolní a vstřebá pěkně postupně, efektivněji a je v těle lépe využita. Chia semínka jsou výborným pomocníkem při hubnutí a redukčních dietách. Jak již zaznělo, obsahují mnoho minerálních látek a omega-3 nenasycených mastných kyselin. Ty jsou pro tělo skvělým antioxidantem, také mají protizánětlivý i protirevmatický účinek. Pozitivní vliv mají také na paměť a koncentraci, srdce, cévy, nervy a imunitu.
 
Tělo je po jejich konzumaci dostatečně hydratováno a je připraveno na fyzickou zátěž. Konzumace chia semínek je doporučována vegetariánům a veganům, sportovcům, diabetikům a lidem držící dietu. Jejich výhodou je nejen to, že dodávají energii, ale také na dlouhý čas zasytí. Vhodná jsou rovněž pro lidi, kteří čelí zvýšenému psychickému vypětí i pro lidi alergické na lepek.
 
 
CHIA OLEJ
Chia semínka mají mnoho skvělých zdravotních přínosů, ovšem věděli jste, že můžete tyto malá černá semínka zahrnout i do vaší zkrášlující rutiny?
Chia semínka jsou považována za jednu z nejzdravějších potravin na světe, a to zaslouženě. Léčivý olej z chia semínek obsahuje až 60% omega-3 mastných kyselin a 20% omega-6 mastných kyselin.
 
Tyto zdravé tuky odstraňují špatný cholesterol z těla, zpevňují srdeční sval, cévy, snižují tlak, podporují dobrou kvalitu pokožky, její hydrataci, dobré hojení a navíc podporují i dobrou paměť, koncentraci a dobrou náladu. Chia rostlinný olej je výborným stimulantem celkové imunity, chrání tělo před vznikem patogenů, zlepšuje funkce jater a mírní zánětlivá onemocnění. Také snižuje bolesti kloubů a působí jako mírná prevence proti nemocem pohybového aparátu. Chia olej také napomáhá dobrému a pravidelnému trávení.
 
Chia semínka obsahují kyselinu alfa lipoovou, což je silný antioxidant, který pomáhá redukovat vrásky a zvětšené póry, podporuje zdravé buněčné funkce a dodává kůži zdravý vzhled. Bylo klinicky dokázáno, že pomáhá na suchou kůži - výrazně hydratuje kůži, snižuje transepidermální ztrátu vody a zlepšuje bariérovou funkci kůže i u té nejsušší pokožky. Snižuje viditelnost pigmentových skvrn, pomáhá vytvářet kolagen, je skvělý i pro ošetření unavených vlasů, zlepšuje jejich růst a brání vypadávání.
 
Chia olej oceníte i v kuchyni. Má úžasnou chuť s oříškovým podtónem, a proto ho oceníte i při přípravě široké škály pokrmů. Nejlepší alternativou jeho konzumace je jednoduše na lžičku. Tam je totiž jistota, že se každá jeho kapka dostane opravdu tam, kam má. S chia olejem ale nepokazíte ani výrobky studené kuchyně. Jediné, co se nedoporučuje, je jeho využití při vaření, pečení a smažení. Vysoké teploty sice vydrží, ale ztratí všechny svoje unikátní vlastnosti.
 
 
TIP na posilující vlasovou masku:
Smíchejte jednu čajovou lžičku předem namočených chia semínek se dvěma lžícemi jablečného octa, 3/4 hrnku medu a 6 lžícemi rozpuštěného kokosového oleje. Vzniklou směs vetřete do navlhčených vlasů a nechte 15 minut působit. Poté důkladně vymyjte.
 
 
Namočené ve vodě či tekutině mají tendenci nabobtnat a zgelovatět, proto jimi můžete zkusit zahustit například smoothie. Pokud přidáte i sladidlo, získáte oblíbený chia pudink.
 
TIP na recept CHIA PUDINK s kokosem
 
Do mixéru dáme chia semínka, mandlové mléko, datle a rozmixujeme. Poté uložíme směs přes noc do lednice. Ráno pudink rozdělíme na 3 díly a přidáme do každého vanilku, kakao, kokos (strouhaný kokos je dobré ještě rozmixovat v mlýnku na kávu - má pak výraznější chuť a vůni). Pokud by se nám puding zdál málo sladký, můžeme přidat rýžový sirup či jiné sladidlo. Puding vrstvíme do pohárku, jednotlivé vrstvy prokládáme ovocem.