Aromaterapie: Příznivé účinky éterických olejů

Aromaterapie lze lehce přeložit jako terapii vůní, při níž se využívají koncentrované přírodní výtažky ze siličnatých léčivých rostlin - éterické oleje, těkavé vonné esence. V aromaterapii, stejně jako ve famacii či parfemářství, se již po staletí využívají pro svoji schopnost ovlivňovat tělesné funkce organizmu, psychické rozpoložení, náladu a emoce. Vhodně volenými éterickými oleji tak docílíte bezprostřední úlevy při řadě potíží, předejdete komplikacím, posílíte imunitu, a tak preventivně zamezíte přímo vzniku některých onemocnění.

 

Éterické oleje jsou vysoce koncentrované a každá lahvička obsahuje účinné látky z několika kilogramů (jako např. citron) až po tisíce kilogramů rostlin (jako např. růže). Při použití na pokožku je proto pečlivě řeďte podle uvedeného návodu v nosném rostlinném oleji, neutrálním hydrofilním oleji, v tuku nebo v alkoholu, případně v medu či smetaně.

 

Získávání éterických olejů

 • Destilace vodní parou

Jedná se o nejčastěji používanou metodu pro získávání éterických olejů z rostlin. Horká vodní pára prochází v destilační aparatuře přes rostlinný materiál, kde se mísí s kapičkami silic a dále kondenzuje a shromažďuje se v záchytné nádobě, ve které se na základě rozdílné hustoty od sebe odděluje květová voda a éterický olej.

 • Lisování

Nejčastěji používaná metoda pro získávání éterických olejů z citrusů. Éterické oleje se v oplodí citrusů nacházejí blízko povrchu slupky, jsou tak lehce získané pouhým zmáčknutím a skarifikací, čímž se naruší malé olejové váčky v kůře citrusů. Olej pak vytéká ven, kde je zachycován do nádobky s filtrem. Tato metoda pomáhá vytvořit velmi čistý éterický olej.

 • Extrakce CO2

Provádí se kapalným oxidem uhličitým. Jedná se o nejmodernější způsob výroby a kvalita získaných olejů je srovnatelná s oleji destilovanými. Při extrakci se pracuje při teplotách kolem 40°C a žádné zbytkové rozpouštědlo v oleji není přítomno, jelikož oxid uhličitý je za normálních tlaků a teplot plyn.

 • Absolue

U velmi citlivého materiálu, zejména květů, se využívá k získání vonné silice procesu extrakce pomocí organických rozpouštědel. Výsledný produkt nazývaný konkret obsahuje vosky a rostlinná barviva, proto je nutno ho dále zpracovávat a oddělit balastní látky rozpouštěním v alkoholu a následným vymražením. Finálním produktem je absolut, což je nejčistší a nejkoncentrovanější forma éterického oleje.

 • Rezinoid

Rezinoidy jsou extrahovány pomocí organických rozpouštědel, vstupní surovinou je balzám nebo pryskyřice. Rezinoidy jsou vysoce viskózní látky, které se často používají v parfemářství jako fixátory vůně.

 • Bio

Suroviny pocházejí z ekologické rostlinné produkce, která podléhá přesně stanoveným pravidlům ochrany přírody, výživy a ošetřování rostlin.

 

Hlavní způsoby použití éterických olejů v aromaterapii:

 • Masáž

Masírování postiženého místa nebo části těla směsí éterického oleje v základním rostlinném oleji.

Ředění pro masáže:

 • 0,5% u dětí do 6 let odpovídá 7 kapkám v 50ml nosného oleje
 • 1,5% u dětí od 6 let do 12 let odpovídá 22 kapkám v 50ml nosného oleje
 • 2,5% až 3% od 12 let odpovídá 37 kapkám v 50ml nosného oleje
 • Teplý a studený obklad

5 kapek éterického oleje smíchat se lžící neutrálního koupelového nebo hydrofilního oleje, nalít do přiměřeného množství teplé nebo studené vody, v ní namočit obklad a přikládat na postižené místo.

 • Koupel

3-10 kapek éterického oleje smíchat se lžící neutrálního koupelového nebo hydrofilního oleje a přimíchat do koupele. Délka koupele by měla být 15-30 minut.

 • Místní čištění

2-5 kapek éterického oleje nakapat do nádobky s teplou vodou, v ní namočit žínku a potírat postižené místo

 • Kloktání

1-3 kapky éterického oleje nakapat do sklenice teplé vody, promíchat, směsi kloktat, ale nepolykat ji.

 • Inhalace

1-2 kapky éterického oleje nakapat do misky teplé vody, promíchat, přes hlavu protáhnout ručník a 5 minut vdechovat. Nebo nakapat 1-2 kapky na kapesník a vdechovat přímo.

 • Rozptylování do ovzduší

5 kapek éterického oleje nakapat do 250ml teplé vody, promíchat, dát do rozprašovače a rozptýlit po místnosti. 5 kapek éterického oleje do zvlhčovače vzduchu nebo misky s teplou vodou na radiátoru, případně 5-8 kapek do aromalampy. Méně známý, ale o to účinnější je tzv. difuzér, elektrický přístroj pro rozptylování éterických olejů do ovzduší.

 

Éterický esenciální olej, vonný olej a přírodní silice, v čem je rozdíl?

Není olej jako olej. Do skupiny olejů patří především oleje rostlinné. Do rostlinných olejů je možné zařadit také slunečnicový olej, který bývá často využíván hlavně v kuchyni, avšak terapeutickými účinky příliš neoplývá. 

 • Esenciální éterický olej

Každá rostlina obsahuje aromatické látky, některé v listech stromů nebo květin, v kůře plodů, stromů nebo v samotném stonku rostliny. K jejich získání je potřeba je extrahovat různými způsoby, o čemž jsme hovořili již výše. Právě tyto extrahované látky se dále využívají k terapeutickým účelům. I když máme pochyby, vůně opravdu ovlivňuje naši náladu, emoce, zdravotní stav psychický či fyzický.

Rostliny ze sebe vždy vydají vše a to včetně dalších účinných látek. Éterické oleje tak můžou vonět díky přírodní silici, která je v nich obsažená a může mít také antiseptické, antivirové, fungicidní a mnohé další účinky. Silice musí být vždy 100% přírodní. Silice jsou obsažené v každé rostlině. Udržují rostlinu vyživenou. Po extrakci mohou mít vliv na naše tělo a až blahodárné účinky.

Všechny esenciální oleje jsou vysoce koncentrované, proto je nutné být obezřetní a rozlišovat, které jsou určené i k vnitřnímu užití. Esenciální oleje nejsou rozpustné ve vodě.

 • Vonné oleje

Vonné éterické oleje, vonné esenciální oleje jsou jednoznačně uměle vytvořené. Pokud se jedná o vonný olej nebo například vosk, pak to může znamenat, že obsahuje nějakou syntetickou vůni. Některé složky vonného oleje mohou pocházet z přírodních zdrojů, ale obsahují i syntetické látky, protože se většinou jedná o vůně, které se v přírodě přirozeně nevyskytují. Proto se vyrábí umělým způsobem. Některé vůně totiž z přírodních zdrojů nezískáte, takže je musíte synteticky vyrobit. A právě takovéto výrobky jsou pak označeny jako vonné oleje. Syntetické druhy je samozřejmě vyrábí z ropy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj informací: Nobilis Tilia, www.darkyodmarky.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení