Aromaterapie lze lehce přeložit jako terapii vůní, při níž se využívají koncentrované přírodní výtažky ze siličnatých léčivých rostlin - éterické oleje, těkavé vonné esence. V aromaterapii, stejně jako ve famacii či parfemářství, se již po staletí využívají pro svoji schopnost ovlivňovat tělesné funkce organizmu, psychické rozpoložení, náladu a emoce. Vhodně volenými éterickými oleji tak docílíte bezprostřední úlevy při řadě potíží, předejdete komplikacím, posílíte imunitu, a tak preventivně zamezíte přímo vzniku některých onemocnění.
Éterické oleje jsou vysoce koncentrované a každá lahvička obsahuje účinné látky z několika kilogramů (jako např. citron) až po tisíce kilogramů rostlin (jako např. růže). Při použití na pokožku je proto pečlivě řeďte podle uvedeného návodu v nosném rostlinném oleji, neutrálním hydrofilním oleji, v tuku nebo v alkoholu, případně v medu či smetaně.
Získávání éterických olejů
- Destilace vodní parou
Jedná se o nejčastěji používanou metodu pro získávání éterických olejů z rostlin. Horká vodní pára prochází v destilační aparatuře přes rostlinný materiál, kde se mísí s kapičkami silic a dále kondenzuje a shromažďuje se v záchytné nádobě, ve které se na základě rozdílné hustoty od sebe odděluje květová voda a éterický olej.
- Lisování
Nejčastěji používaná metoda pro získávání éterických olejů z citrusů. Éterické oleje se v oplodí citrusů nacházejí blízko povrchu slupky, jsou tak lehce získané pouhým zmáčknutím a skarifikací, čímž se naruší malé olejové váčky v kůře citrusů. Olej pak vytéká ven, kde je zachycován do nádobky s filtrem. Tato metoda pomáhá vytvořit velmi čistý éterický olej.
- Extrakce CO2
Provádí se kapalným oxidem uhličitým. Jedná se o nejmodernější způsob výroby a kvalita získaných olejů je srovnatelná s oleji destilovanými. Při extrakci se pracuje při teplotách kolem 40°C a žádné zbytkové rozpouštědlo v oleji není přítomno, jelikož oxid uhličitý je za normálních tlaků a teplot plyn.
- Absolue
U velmi citlivého materiálu, zejména květů, se využívá k získání vonné silice procesu extrakce pomocí organických rozpouštědel. Výsledný produkt nazývaný konkret obsahuje vosky a rostlinná barviva, proto je nutno ho dále zpracovávat a oddělit balastní látky rozpouštěním v alkoholu a následným vymražením. Finálním produktem je absolut, což je nejčistší a nejkoncentrovanější forma éterického oleje.
- Rezinoid
Rezinoidy jsou extrahovány pomocí organických rozpouštědel, vstupní surovinou je balzám nebo pryskyřice. Rezinoidy jsou vysoce viskózní látky, které se často používají v parfemářství jako fixátory vůně.
- Bio
Suroviny pocházejí z ekologické rostlinné produkce, která podléhá přesně stanoveným pravidlům ochrany přírody, výživy a ošetřování rostlin.
Hlavní způsoby použití éterických olejů v aromaterapii:
- Masáž
Masírování postiženého místa nebo části těla směsí éterického oleje v základním rostlinném oleji.
Ředění pro masáže:
- 0,5% u dětí do 6 let odpovídá 7 kapkám v 50ml nosného oleje
- 1,5% u dětí od 6 let do 12 let odpovídá 22 kapkám v 50ml nosného oleje
- 2,5% až 3% od 12 let odpovídá 37 kapkám v 50ml nosného oleje
- Teplý a studený obklad
5 kapek éterického oleje smíchat se lžící neutrálního koupelového nebo hydrofilního oleje, nalít do přiměřeného množství teplé nebo studené vody, v ní namočit obklad a přikládat na postižené místo.
- Koupel
3-10 kapek éterického oleje smíchat se lžící neutrálního koupelového nebo hydrofilního oleje a přimíchat do koupele. Délka koupele by měla být 15-30 minut.
- Místní čištění
2-5 kapek éterického oleje nakapat do nádobky s teplou vodou, v ní namočit žínku a potírat postižené místo
- Kloktání
1-3 kapky éterického oleje nakapat do sklenice teplé vody, promíchat, směsi kloktat, ale nepolykat ji.
- Inhalace
1-2 kapky éterického oleje nakapat do misky teplé vody, promíchat, přes hlavu protáhnout ručník a 5 minut vdechovat. Nebo nakapat 1-2 kapky na kapesník a vdechovat přímo.
- Rozptylování do ovzduší
5 kapek éterického oleje nakapat do 250ml teplé vody, promíchat, dát do rozprašovače a rozptýlit po místnosti. 5 kapek éterického oleje do zvlhčovače vzduchu nebo misky s teplou vodou na radiátoru, případně 5-8 kapek do aromalampy. Méně známý, ale o to účinnější je tzv. difuzér, elektrický přístroj pro rozptylování éterických olejů do ovzduší.
Éterický esenciální olej, vonný olej a přírodní silice, v čem je rozdíl?
Není olej jako olej. Do skupiny olejů patří především oleje rostlinné. Do rostlinných olejů je možné zařadit také slunečnicový olej, který bývá často využíván hlavně v kuchyni, avšak terapeutickými účinky příliš neoplývá.
- Esenciální éterický olej
Každá rostlina obsahuje aromatické látky, některé v listech stromů nebo květin, v kůře plodů, stromů nebo v samotném stonku rostliny. K jejich získání je potřeba je extrahovat různými způsoby, o čemž jsme hovořili již výše. Právě tyto extrahované látky se dále využívají k terapeutickým účelům. I když máme pochyby, vůně opravdu ovlivňuje naši náladu, emoce, zdravotní stav psychický či fyzický.
Rostliny ze sebe vždy vydají vše a to včetně dalších účinných látek. Éterické oleje tak můžou vonět díky přírodní silici, která je v nich obsažená a může mít také antiseptické, antivirové, fungicidní a mnohé další účinky. Silice musí být vždy 100% přírodní. Silice jsou obsažené v každé rostlině. Udržují rostlinu vyživenou. Po extrakci mohou mít vliv na naše tělo a až blahodárné účinky.
Všechny esenciální oleje jsou vysoce koncentrované, proto je nutné být obezřetní a rozlišovat, které jsou určené i k vnitřnímu užití. Esenciální oleje nejsou rozpustné ve vodě.
- Vonné oleje
Vonné éterické oleje, vonné esenciální oleje jsou jednoznačně uměle vytvořené. Pokud se jedná o vonný olej nebo například vosk, pak to může znamenat, že obsahuje nějakou syntetickou vůni. Některé složky vonného oleje mohou pocházet z přírodních zdrojů, ale obsahují i syntetické látky, protože se většinou jedná o vůně, které se v přírodě přirozeně nevyskytují. Proto se vyrábí umělým způsobem. Některé vůně totiž z přírodních zdrojů nezískáte, takže je musíte synteticky vyrobit. A právě takovéto výrobky jsou pak označeny jako vonné oleje. Syntetické druhy je samozřejmě vyrábí z ropy.
Zdroj informací: Nobilis Tilia, www.darkyodmarky.cz